Ostoskorin sisältö0  tuotetta - Yhteensä 0.00 €
« Takaisin

Brittiläinen nahkasormikas, ylijäämä



Brittiläinen nahkasormikas

Brittien armeijan nahkasormikas viileään säähän. Ulkokuori kokonaan kestävää nahkaa ja sisällä kangasvuori. Ranteessa napakka resori joka pitää roskat ja tuulen ulkopuolella. Istuu käteen todella hyvin. Hyvälaatuisen nahan lisäksi hanskan sisäpuolella on kosteudelta suojaava vuorikangas.

Aseenkäsittely onnistuu pitävällä ja istuvalla hanskalla, joten tämä on hyvä vaihtoehto inttiin. Suojaa SA palvelushanskaa paremmin kosteudelta ja viimalta.

Kunto

Viimeisimpien täydennysten kunto on vaihdellut paljon, joten hanskat on hinnoiteltu kolmeen kuntoluokkaan:

(A) = Hyväkuntoinen käytetty tai käyttämätön. 
(B) = Käytetty, nahassa käytön jälkiä ja vuorista voi irrota nukkaa tai eristemurua. Pareja mahdollisesti yhdistelty saman koon hanskoista.
(C) = Kulunut, nahassa käytön jälkiä ja hanskan vuori mahdollisesti rikki. Hanskat saattavat olla eriparia. 

B-luokan hanskat ovat ns. "normaalia ylijäämää", eli täysin käyttökelpoista hanskaa joka on palveluskäytössä kulunut. A ja C luokan hanskat ylittävät tai alittavat totutun kunnon. Näissä on käytetty sen verran hyvää nahkaa, että huonoimmatkin parit käyvät eräilyyn ja työhommiin mainiosti. Halutessaan hanskasta voi leikata vuorin pois ja käyttää vaikka villasormikasta alla.

Käytettyä ylijäämää. 

Hinta alk.9.90 €

Vaihtoehdot

Tuote Hinta Varastosaldo
7 (C)9.90 €2 kpl

Suosittelemme myös

Mechanix The Original, musta

mechanix_theoriginal_mu1.jpg&width=280&height=500
Mechanix käsineet ovat muodostuneet käsitteeksi useissa hyvää otepitoa ja tuntumaa vaativissa harrastuksissa. Monipuolinen ja istuva hanska sopii mm. remonttihommiin, töihin, armeijaan tai vaikka ajohanskaksi. 
Alkuperäinen The Original® malli on kerännyt suosiota useilla eri aloilla jo 25 vuoden ajan..
Hinta: 29.95 €

Britti MK16/MK17 lentomiehistön haalari, oliivi, ylijäämä

brit_lentomie_haalari1.jpg&width=280&height=500
Kevyt ilmavoimien haalari Brittien ylijäämästä. Kevyestä ja ilmavasta kankaasta valmistettu haalari sopii hyvin kesäiseen työskentelyyn, kevyt ja hengittää mainiosti. Useita taskuja. Lahkeiden suissa vetoketjulliset levennykset pukemista helpottamaan. Vyötäröllä tarranauhalliset säädöt. 
Taskuja: vinot..
Hinta: 35.00 €
Näytä kaikki vastaavat tuotteet »