Ostoskorin sisältö0  tuotetta - Yhteensä 0.00 €
« Takaisin

SA komentovyö "rähinäremmi", ylijäämä

Suomen armeijan komentovyö, tuttavallisemmin rähinäremmi. Upseereiden käyttämä sotilasvyö on univormun päällä pidettävä nahkavyö jossa oikean olan yli kulkee lisätuki. Nykyään vyötä ei yleisesti palveluksessa käytetä, mutta tyyliä ja särmää jämäkkyyttään vyö ei ole menettänyt ajan saatossa. 

Vyössä on miehistövyöstäkin tuttu tuplapiikkisolki. Olkahihnassa on pituussäätö ja vyön alalaidassa on kaksi metallista D-lenkkiä. 

Leveys: 55 mm

Vaihtoehdot mitattuja maksimi käyttöpituuksia, eli viimeiseen reikään. Vöiden merkinnät ja pituudet vaihtelevat, joten esim. 100 cm vyössä voi olla 115 cm merkintä ja joissakin on itsetehtyjä lisäreikiä.

Käytettyä Suomen armeijan ylijäämää, käytön jälkiä saattaa esiintyä enemmän tai vähemmän.

Hinta:89.00 €

Vaihtoehdot

TuoteVarastosaldo
85 cm13 kpl
90 cm5 kpl
95 cm6 kpl

Suosittelemme myös

Mil-Tec sadeviitta, Rip Stop, eri värejä

miltec_sadeviitta_oliv1.jpg&width=280&height=500
Monikäyttöinen sadeviitta vahvasta Rip Stop kankaasta. Viitta pakkautuu mukana tulevaan pussiin ja se on kätevä ottaa reissuun. Nopea ja helppo pukea kun sade yllättää, hupullinen viitta suojaa hyvin sateelta ja tuulelta.
Reunat avautuvat neppareilla joiden avulla viitasta saa tehtyä teltan tai katteen..
Hinta: 39.50 €

SA M83 palveluspuvun housut, käyttämätön/hyväkuntoinen

sa_m83_palvelushousut.JPG&width=280&height=500
Suomen armeijan harmaat palvelushousut. Laadukkaat ja siistit housut mukavasta villakankaasta. Kevyet päällä.
Materiaalit: 65% villa, 35% polyesteri
Koot kolminumeroisessa muodossa (esim. 754) ensimmäinen luku (7) henkilön pituus. Kaksi viimeistä numeroa (54) on normaali leveyskoko. Suluissa housujen..
Hinta: 29.95 €
Näytä kaikki vastaavat tuotteet »