Ostoskorin sisältö0  tuotetta - Yhteensä 0.00 €
« Takaisin

SA M83 villapaita harmaa



Suomen armeijan käytössä oleva mukava ja kestävä villapaita. Tämä on nykyinen malli, jossa olkapäillä ja kyynärpäissä kangasvahvisteet. Malli otettiin briteiltä, kun hyvän olivat kerran kehittäneet ja sieltä niitä puolustusvoimillekin on toisinaan tullut. Meille nämä tehdään Suomessa perinteisellä intin mallilla, mitoitus hieman reilumpi pituuden ja leveyden osalta kuin osassa PVn paidoista. Värisävyissä pienoista vaihtelua valmistuserien välillä.

Tekniset tiedot:
- 100 % villaa
- Joustava kaulus
- Väri: harmaa

Villapaita on kauttaaltaan resorineulosta, joka joustaa hyvin varsinkin sivusuunnassa. Samalla muodostuu pystysuuntaisia ilmakanavia, jotka eristävät ja joita pitkin kosteus kulkeutuu tehokkaasti pois. Siksipä armeijan villapaita on vastaavaa tasoneuletta hengittävämpi.

Mitat:

Valitsemalla kirjainkoon jotan normaalisti käytät saat rennon, mutta myötäisen paidan. Hihat ovat reilut ja niitä kuuluu taittaa lyhyemmäksi. Napakampaa "inttityyliä" haluava voi valita yhtä pienemmän koon sillä näissä on reilumpi mitoitus kuin PVn paidoissa. Kirjainkokoja vastaavat numerokoot ovat: S=48, M=50, L=52, XL=54, 2XL=56

Resorineuleesta johtuen paita on erittäin joustava sivusuunnassa. Mitattaessa millintarkka tulos ei onnistu eikä ole tarviskaan (XL koon paitaa voidaan venyttää mitatessa 90-130 cm ympärysmittaan). Niin hyvin paita mukautuu käyttäjänsä muotoihin. Leveydet on mitattu paitaa venyttäen mutta joustovaraa on vielä suurempaankin.

Koko: rinnanympärys / selän pituus

S: n. 96 cm/ 72 cm
M: n. 100 cm/ 75 cm
L: n. 104 cm/ 77 cm
XL: n. 108 cm/ 80 cm
XXL: n. 112 cm/ 81 cm

Hinta:89.95 €

Vaihtoehdot

TuoteVarastosaldo
L3 kpl
XL2 kpl
XXL4 kpl

Suosittelemme myös

Anar Ruossa II miesten retkeilyhousut, musta

anar_ruossa_musta1.jpg&width=280&height=500
Hyvin istuvat retkeilyhousut ulkoilmaihmiselle. Polvien ja takapuolen kulutusvahvikkeet parantavat housujen kestävyyttä ja antavat ulkonäköön lisäilmettä. Housut on valmistettu paksuhkosta teknisestä ja joustavasta kankaasta. Kangas pitää tuulta kohtuullisesti eikä päästä kosteutta heti läpi. Paksun..
Hinta: 89.00 €

SA baretti, vihreä rannikkojääkäri

sa_baretti_vihrea_rannjk01.JPG&width=280&height=500
Suomen armeijan baretti. Virallinen SA malli rannikkojääkärien tummanvihreässä värissä.
Lakit on valmistettu saman valmistajan toimesta joka toimittaa myös puolustusvoimien lakit, joten nämä ovat niitä "aitoja oikeita". Valmistettu toki sääntöjen mukaan ilman PV:n tornilogoa. Väri, malli ja materiaalit..
Hinta: 34.95 €
Näytä kaikki vastaavat tuotteet »