Ostoskorin sisältö0  tuotetta - Yhteensä 0.00 €
« Takaisin

HYLJE Snow Camo M05



HYLJE Snow Camo M05 on talvisen metsässäliikkujan klassikkohaalari. Puolustusvoimien käytössäkin oleva lumicamokuosi sulautuu lumiseen metsään kuin suojaväri, ja kahisemattoman enstex-kankaan ansiosta liikkuminen sujuu hiljaisesti ja huomaamattomasti.

Kalvoton haalari sopii oivallisesti vaikeakulkuisessakin maastossa liikkumiseen, sillä se hengittää todella hyvin. Kankaassa on vettä ja likaa hylkivä käsittely, mutta puuvillasekoitteena se ei sadepuvun lailla toimi. HYLJE Snow Camo M05 -haalari on kevyt ja siksi se soveltuu myös repussa kannettavaksi ja vaikka passipaikalla päälle puettavaksi.

  • Kevyt
  • Kahisematon
  • Hyvin hengittävä
  • Kalvoton päällikangas
  • Kestävä, kangas täyttää puolustusvoimien tarkat laatuvaatimukset
  • Suomen armeijan lumicamokuosi

HYLJE Snow Camo M05 on erityisesti talvella metsästävien suosikki. Tulevana talvena se on metsästyskäytössä muun muassa Erämiehen päiväkirjasta tutulla Antti Matikaisella sekä Eränkävijöiden Riikka Aaltosella.


Kaikkien HYLJE-haalarien vakio-ominaisuuksiin kuuluvat irrotettavat henkselit, joilla haalari on helppo säätää omaan vartalomalliin sopivaksi. Niiden varaan voi myös riisua haalarin yläosan esimerkiksi sisällä poiketessa. Polvien muotolaskokset ja lahkeiden tampit helpottavat liikkumista. Haalarissa on myös kiinteä, nyörillä kiristettävä huppu. Etuketjun tuulilista suojaa käyttäjää viimalta ja kaksisuuntainen ketju helpottaa haalarin käyttöä.

  • Päällimateriaali: 70 % polyesteri / 30 % puuvilla, Ökotex-sertifioitu
  • Paino: 235 g/m2
  • Vanu: Valtherm 80 g/m2, 100 % polyesteria, Ökotex-sertifioitu, CLO-lämpöarvo 1,59
  • Optin kestävät vetoketjut
  • Etulista ketjun päällä
  • Povitasku haalarin sisäpuolella
  • Neljä vetoketjutaskua yläosassa
  • Kaksi vetoketjutaskua alaosassa
  • D-lenkit vyötäröllä molemmin puolin
  • Kuminauha vyötäröllä
  • Vyölenkit
  • Liukuesteet hartioilla
  • Irrotettavat sisähenkselit
  • Resorit hihansuissa
  • Muotoa antavat laskokset polvissa
  • Lahkeensuissa tarralla säädettävä tamppi
  • Kiinteä huppu
  • Säätönyöri hupun etureunassa
  • Valmistettu Virossa
  • Design From Finland
Hinta:279.90 €

Vaihtoehdot

TuoteVarastosaldo
XXS1 kpl
XS1 kpl
S2 kpl
XL5 kpl
XXL4 kpl
XXXL2 kpl

Suosittelemme myös

SA M05 lumipuvun takki

sa_m05_lumipuvuntakki1.JPG&width=280&height=500
Lumipuku M05 takki
Suomen armeijan M05 lumipuvun takki. Talviseen naamiointiin suunniteltu lumipuku on helppo vetää muun talvivaatetuksen päälle, jolloin se tarjoaa lumikuvion lisäksi mukavan lisäsuojan kosteutta ja tuulta vastaan. Hihojen sisällä lumisuojat sekä vyötäröllä, hupussa ja helmassa säädettävä..
Hinta: 99.90 €

M05 pakkashousut Hunter, lumikuvio

pakkashousut_m05hunter_lumi1.jpg&width=280&height=500
M05-pakkashousut ovat tutut armeijasta ja ne on valmiina kovimpiin pakkasiin. Nämä Suomen sotaväenkin vuolaasti kehumat henkselihousut ovat omiaan pilkki- tai hirvipassihommiin. Housut on erittäin helppo pukea päälle ja riisuakin, vaivaton heittää päälle vaikka passipaikalla. Näppärät, maastoon sulautuvat..
Hinta: 167.00 €
Näytä kaikki vastaavat tuotteet »