Ostoskorin sisältö0  tuotetta - Yhteensä 0.00 €
« Takaisin

Bunkkeri Pro SA boonie M05, metsäkuvio



Bunkkeri Pro Mil - SA lierilakki M05 MKU

Suomen armeijan malli booniesta, intistä tutummin Timppahattu, seikkailuhattu tai seikkailijan hattu on tyylikkäästi pelkistetty malli jenkkien versiosta. Virallinen SA malli.

Booniehan on lierihattu, joka kehitettiin alun perin toisen maailmansodan jälkeen sotilaskäyttöön. Tunnetuksi sen tekivät USA:n erikoisjoukot Vietnamin sodan aikana, jossa sen muoto sulautui hyvin viidakon epäsäännöllisiin kuvioihin. Sittemmin moni maa on ottanut boonien käyttöön. Niin myös Suomen puolustusvoimat. M05 digicamo -kuosilla varustettuna lierikko on erittäin hyvä naamiointiväline Suomen metsiin.

Maanpuolustuskorkeakoulussa tehdyn tutkimuksen mukaan lakin lieri suojaa käyttäjää paitsi säältä myös putoavilta kuusen neulasilta.

Koot (suositeltu pään ympärys cm):

M = 55-59
L = 60-64

Säätövara on kiristysnauhan ansiosta reilu. Kokotaulukon mukaan valittuna lakki istuu asiaan kuuluvan väljästi ja se kiristetään päähän takana olevalla kiristyksellä. Lakkien fyysinen mitta on aina sentin suurinta suositusmittaa isompi, joten jos olet rajalla ja haluat napakan lakin, pienempikin koko mahtuu kyllä. Päänympäryksen mitat ovat intin virallisen ohjeen mukaan seuraavat: M:n päänympärys on 60 cm +-0,5cm ja L:n 65 cm +- 0,5 cm.

Materiaalit: 50% polyesteri, 50% puuvilla

Tuote kuuluu Erärepun omaan BUNKKERI PRO Mil -sarjaan

Bunkkeri Pro -tuotteet on suunniteltu toimimaan kenttä- ja eräolosuhteissa. Mil-sarja noudattaa tinkimättä puolustusvoimain materiaali- ja laatustandardeja. Niihin ei ole tehty omia virityksiä, joten ne näyttävät ja toimivat samoin kuin PV:n originaalit.

Hinta:39.95 €

Vaihtoehdot

TuoteVarastosaldo
56-59 (M)301 kpl
60-64 (L)120 kpl

Suosittelemme myös

US GI lierilakki, woodland

usgi_lierilakki_woodland1.JPG&width=280&height=500
US mallin boonie kestävästä ja hengittävästä ripstop-kankaasta. Suojaa auringolta ja auttaa naamioitumaan maastoon. Hatun ympäri kiertää nauha jonka avulla voit varustella sen tilanteeseen kuin tilanteeseen.
Materiaali: 100% puuvilla
Hinta: 15.75 €

Saapassyylinki, huopa, varrellinen malli (100% villa)

villasyylinki_pitka_100villa.jpg&width=280&height=500
Saapassyylinki, huopa, varrellinen
Lämmin syylinki saappaaseen tai muuhun jalkineeseen. Se mukautuu jalan muotoihin ja pysyy hyvin paikoillaan. Syylinki imee tehokkaasti sukista tulevan kosteuden ja pitää alla olevat sukat kuivina ja lämpiminä. Huopa eristää tehokkaasti kosteanakin, joten se soveltuu..
Hinta: 49.90 €
Näytä kaikki vastaavat tuotteet »