Ostoskorin sisältö0  tuotetta - Yhteensä 0.00 €
« Takaisin

Bunkkeri Pro SA boonie M05, metsäkuvio



Bunkkeri Pro Mil - SA lierilakki M05 MKU

Suomen armeijan malli booniesta, intistä tutummin Timppahattu, seikkailuhattu tai seikkailijan hattu on tyylikkäästi pelkistetty malli jenkkien versiosta. Virallinen SA malli.

Booniehan on lierihattu, joka kehitettiin alun perin toisen maailmansodan jälkeen sotilaskäyttöön. Tunnetuksi sen tekivät USA:n erikoisjoukot Vietnamin sodan aikana, jossa sen muoto sulautui hyvin viidakon epäsäännöllisiin kuvioihin. Sittemmin moni maa on ottanut boonien käyttöön. Niin myös Suomen puolustusvoimat. M05 digicamo -kuosilla varustettuna lierikko on erittäin hyvä naamiointiväline Suomen metsiin.

Maanpuolustuskorkeakoulussa tehdyn tutkimuksen mukaan lakin lieri suojaa käyttäjää paitsi säältä myös putoavilta kuusen neulasilta.

Koot (suositeltu pään ympärys cm):

M = 55-59
L = 60-64

Säätövara on kiristysnauhan ansiosta reilu. Kokotaulukon mukaan valittuna lakki istuu asiaan kuuluvan väljästi ja se kiristetään päähän takana olevalla kiristyksellä. Lakkien fyysinen mitta on aina sentin suurinta suositusmittaa isompi, joten jos olet rajalla ja haluat napakan lakin, pienempikin koko mahtuu kyllä. Päänympäryksen mitat ovat intin virallisen ohjeen mukaan seuraavat: M:n päänympärys on 60 cm +-0,5cm ja L:n 65 cm +- 0,5 cm.

Materiaalit: 50% polyesteri, 50% puuvilla

Tuote kuuluu Erärepun omaan BUNKKERI PRO Mil -sarjaan

Bunkkeri Pro -tuotteet on suunniteltu toimimaan kenttä- ja eräolosuhteissa. Mil-sarja noudattaa tinkimättä puolustusvoimain materiaali- ja laatustandardeja. Niihin ei ole tehty omia virityksiä, joten ne näyttävät ja toimivat samoin kuin PV:n originaalit.

Hinta:39.95 €

Vaihtoehdot

TuoteVarastosaldo
56-59 (M)311 kpl
60-64 (L)124 kpl

Suosittelemme myös

Mil-Tec Crossbody Bag olkalaukku

miltec_crossbodybag_mu1.jpg&width=280&height=500
Näppärä yksiolkaiminen laukku vaihdettavalla kätisyydellä. Laukkua voidaan käyttää ns. "crossbody" tyylillä, eli vinoittain edessä tai takana, tai ihan perinteisesti yhdellä olalla. Päätaskuun mahtuu mukavasti esim. juomapullo ja käsineet, pienempiin taskuihin saa järjesteltyä pienemmän tavaran (mm...
Hinta: 29.90 €

SA koulutushaaramerkki, ylijäämä

sa_khmerkki_koulutushaaramerkki.jpg&width=280&height=500
Ommeltavia SA koulutushaaramerkkejä.
Merkit irrallisia ilman pohjaa. Nappikiinniteiseen hihamerkkipohjaan ommellut merkit merkattu vaihtoehtoihin "(pohjalaatalla)" merkinnällä.
Merkin koko n. 8 x 6,5 cm 
Suomen armeijan ylijäämää.
Hinta: 3.95 €
Näytä kaikki vastaavat tuotteet »