Ostoskorin sisältö0  tuotetta - Yhteensä 0.00 €
« Takaisin

SA M83 villapaita harmaa



Suomen armeijan käytössä oleva mukava ja kestävä villapaita. Tämä on nykyinen malli, jossa olkapäillä ja kyynärpäissä kangasvahvisteet. Malli otettiin briteiltä, kun hyvän olivat kerran kehittäneet ja sieltä niitä puolustusvoimillekin on toisinaan tullut. Meille nämä tehdään Suomessa perinteisellä intin mallilla, mitoitus hieman reilumpi pituuden ja leveyden osalta kuin osassa PVn paidoista. Värisävyissä pienoista vaihtelua valmistuserien välillä.

Tekniset tiedot:
- 100 % villaa
- Joustava kaulus
- Väri: harmaa

Villapaita on kauttaaltaan resorineulosta, joka joustaa hyvin varsinkin sivusuunnassa. Samalla muodostuu pystysuuntaisia ilmakanavia, jotka eristävät ja joita pitkin kosteus kulkeutuu tehokkaasti pois. Siksipä armeijan villapaita on vastaavaa tasoneuletta hengittävämpi.

Mitat:

Valitsemalla kirjainkoon jotan normaalisti käytät saat rennon, mutta myötäisen paidan. Hihat ovat reilut ja niitä kuuluu taittaa lyhyemmäksi. Napakampaa "inttityyliä" haluava voi valita yhtä pienemmän koon sillä näissä on reilumpi mitoitus kuin PVn paidoissa. Kirjainkokoja vastaavat numerokoot ovat: S=48, M=50, L=52, XL=54, 2XL=56

Resorineuleesta johtuen paita on erittäin joustava sivusuunnassa. Mitattaessa millintarkka tulos ei onnistu eikä ole tarviskaan (XL koon paitaa voidaan venyttää mitatessa 90-130 cm ympärysmittaan). Niin hyvin paita mukautuu käyttäjänsä muotoihin. Leveydet on mitattu paitaa venyttäen mutta joustovaraa on vielä suurempaankin.

Koko: rinnanympärys / selän pituus

S: n. 96 cm/ 72 cm
M: n. 100 cm/ 75 cm
L: n. 104 cm/ 77 cm
XL: n. 108 cm/ 80 cm
XXL: n. 112 cm/ 81 cm

Hinta:89.95 €

Vaihtoehdot

TuoteVarastosaldo
S1 kpl
M2 kpl
L3 kpl
XL2 kpl
XXL4 kpl

Suosittelemme myös

Anar Galda naisten merinovilla t-paita, vihreä

anar_merinovillatpaita_naisten_vih1.jpg&width=280&height=500
Anar Galda ohut ja mukavan tuntuinen naisten merinovillainen t-paita. Materiaali on 100% 150 g merinovillaa. Pehmeä ja miellyttävä merinovilla ei kutita tai hiosta ja kuivuu nopeasti, mutta lämmittää myös kosteana. Merinovillainen t-paita lämmittää kylmällä säällä ja siirtää tehokkaasti kosteutta pois..
Hinta: 39.00 €

Pierre Cardin neule vetoketjulla

pierrecardin_neule1.JPG&width=280&height=500
Tyylikäs ja rento Pierre Cardin neule alas asti aukeavalla vetoketjulla. Neule on miellyttävän pehmeää ja ilmavaa.
Valmistettu Suomessa
Materiaalit: 50% puuvilla, 50% akryyli
30 pv alin hinta: 57.90 €
Hinta: 57.90 €79.00 €
Näytä kaikki vastaavat tuotteet »